Elektrostymulacja to nowoczesna metoda wspomagająca proces leczenia ortodontycznego
i terapii logopedycznej. Zabieg polega na przepływie prądu o bardzo niskim natężeniu przez mięśnie. To metoda pobudzająca i pozwalająca wzmocnić uszkodzone lub osłabione mięśnie podniebienia miękkiego, języka, warg. Oddziałuje na cały aparat artykulacyjny i zmusza go do większego wysiłku, a tym samym znacznie usprawnia realizację poszczególnych głosek. Zabiegi są całkowicie bezpieczne, podczas ich przeprowadzania wykorzystuje się wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny.
Zabiegi elektrostymulacji są metodą wspomagającą w stałej terapii logopedycznej. Bardzo ważne jest, aby równolegle z przebiegiem sesji elektrostymulacji, pacjenci intensywnie wykonywali ćwiczenia narządów artykulacyjnych wg wskazań logopedy.
Elektrostymulacja TENS i EMS to dwie różne terapie.
TENS jest metodą elektroterapii wykorzystującą delikatne impulsy elektryczne o niskim natężeniu najczęściej w celu złagodzenia dolegliwości bólowych. Do tkanek ciała aplikowany jest dzięki specjalnym elektrodom prąd o niskim natężeniu, który generuje impulsy. Elektrostymulacja mięśniowa (EMS) oraz nerwowo-mięśniowa (NMS) pozwalają na wykorzystanie w terapii przerywanego prądu stałego. Celem elektrostymulacji EMS jest pobudzenie mięśni do pracy, czyli wzmocnienie i odbudowa. W tym celu wykorzystuje się naprzemiennie skurcz i relaksację.
Zabieg trwa zazwyczaj od 5 do 15 minut, czasem 30 minut ( jego czas uzależniony od wieku
i zaburzeń) i jest bezbolesny. W zależności od stanu wrażliwości skórnej pacjent może odczuwać lekkie mrowienie lub może nie odnotować żadnych odczuć. Najwyższą skuteczność osiąga się, poddając serii 20 zabiegów, optymalnie 3-4 razy w tygodniu.
Elektrostymulacja prądami TENS/EMS przeznaczona jest dla dzieci i dorosłych z takimi dolegliwościami jak : opóźniony rozwój mowy; dyslalia; zaburzenia artykulacji (rotacyzm, sygmatyzm); Spektrum Autyzmu; bruksizm; nawykowe otwieraniem ust; zaburzenia napięcia mięśniowego; obniżenie napięcia mięśnia okrężnego ust; zaburzenia stawów skroniowo- żuchwowych; infantylne połykanie; problemy z połykaniem; rozszczep podniebienia i wargi górnej; szczękościsk ; brak pionizacji języka; przodozgryz, tyłozgryz; dysartria (zaburzenia artykulacji); rynolalia (mowa nosowa); krztuszenie podczas jedzenia i picia; afazja; Zespół Downa; porażenie nerwu twarzowego; porażenie mózgowe; rozszczep wargi i/lub podniebienia. porażenie nerwu twarzowego; przebyty udar; dolegliwości bólowe (neuralgie), ból zatok; migrena.
Niektóre przeciwwskazania do elektrostymulacji:
silna arytmia serca; epilepsja (wymaga konsultacji z neurologiem); aktywny nowotwór złośliwy; stany pooperacyjne oraz świeżo po urazie; nieuregulowane nadciśnienie; gorączka.
Elektrostymulacja może być stosowana tam, gdzie doszło do porażenia mięśni, które nie są prawidłowo unerwione. Sprawdza się doskonale również w przypadku zdrowych mięśni w celu ich wzmocnienia oraz redukcji tkanki tłuszczowej.
Jak wygląda zabieg?
Do zabiegu używamy specjalistycznego sprzętu, w którym stosowane są dwie elektrody. Jedną z nich umieszcza się np. na przedramieniu pacjenta, a drugą (punktową) dotyka się bezpośrednio miejsca stymulacji. Czas trwania zabiegu to ok. 10- 15 minut w zależności od wieku i zaburzeń pacjenta. Najlepsze efekty można uzyskać poddając się kilku seriom zabiegów. Skutki mogą zostać zauważone już po pierwszej serii. Zabieg jest bezbolesny. Podczas stosowania elektrostymulacji u pacjenta może wystąpić mrowienie na skórze, wibracja mięśni wokół elektrody lub czasem nie występują żadne odczucia.
Efekty elektroterapii: wzrost elastyczności tkanek poddawanych zabiegowi; zapobieganie powstawania bliznowców; poprawa siły mięśni; zwiększenie masy oraz objętości mięśni; poprawa ukrwienia okolicy operowanej; wzrost pobudzenia tkanek; przyspieszenie gojenia; zmniejszenie obrzęków pooperacyjnych; działanie przeciwbólowe; działanie przeciwzapalne.