Jest nowatorskim narzędziem terapeutycznym wspomagającym rehabilitację dzieci i dorosłych z zaburzeniami mowy oraz innymi zaburzeniami poznawczymi. Adresowany jest dla:

  • dzieci zdrowych na etapie wczesnoszkolnym w celu ogólnej stymulacji i optymalizacji rozwoju;
  • dzieci z zaburzeniami rozwoju językowego (np. SLI, wg ICD 10 F.80.1, F80.2, zaburzeniami ośrodkowego przetwarzania słuchowego, problemom analizy i syntezy dźwiękowej wyrazu, problemami wczesnoszkolnymi, niedosłuchem, zaburzeniem typu całościowego, m.in. z zakresu spektrum autyzmu;
  • dla dyslektyków i osób z ryzykiem dysleksji;
  • dla osób dorosłych w celu osiągnięcia lepszej sprawności poznawczej,
  • dla seniorów w celu usprawnienia funkcjonowania poznawczego.

Jest wynikiem wieloletnich badań naukowych dotyczących metody usprawniania zegara neuronalnego prowadzonych przez zespół kierowany przez prof. dr hab. Elżbietę Szeląg. Program składa się z 10 modułów zawierających 46 bazowych gier komputerowych usprawniających poszczególne funkcje poznawcze, tj. świadomość fonologiczną, słuch fonematyczny, rozumienie mowy, sekwencjonowanie dźwięków, a także pamięć, szybkość reagowania, uwagę i funkcje wykonawcze.

Program zapewnia:

  • intensywną i wielomodalną stymulację;
  • stymulację dostosowaną indywidualnie do użytkownika, tj. do wieku i zdiagnozowanych zaburzeń;
  • możliwość wyboru ścieżki terapii w zależności od zgłaszanych
  • kłopotów poznawczych;
  • adaptacyjność, tj. poziom trudności dopasowany indywidualnie i stale monitorowany;
  • rozbudowany system motywacyjny.

W narzędzie wbudowany jest unikalny komponent TIP związany z czasowym przetwarzaniem informacji. To proces oparty na mechanizmach neuronalnych, związanych z czasowym przetwarzaniem informacji na poziomie milisekundowym i sekundowym kluczowym dla funkcjonowania ludzkiego umysłu (kompetencji językowej i innych funkcji poznawczych). Wbudowanie komponentu umożliwia transferowalność benefitów treningu na funkcje niepoddane bezpośrednim ćwiczeniom.

Funkcje:
Narzędzie przeznaczone do stosowania w celach terapeutycznych pozwala na łagodzenie i kompensowanie skutków niepełnosprawności, związanych z deficytami w obszarze mowy i innych funkcji poznawczych. Stosowane jest w celu poprawy zdolności poznawczych, usprawnienia funkcjonowania umysłu, wspomagania deficytów, neurorehabilitacji w obszarach:

  • funkcji zarządczych,
  • uwagi,
  • szybkości reagowania,
  • pamięci i uczenia się,
  • mowy i języka,
  • sekwencjonowania dźwięków.

Optymalizuje rozwój dziecka w zakresie mówienia, czytania, pisania, uczenia się, nawiązywania kontaktu z rówieśnikami i otoczeniem, pomaga w osiągnięciu dojrzałości szkolnej, wspomaga przy problemach szkolnych dziecka.

Spowalnia degenerację funkcji poznawczych w procesie starzenia, łagodzi efekty starzenia poznawczego. Działa ogólnie stymulująco.

Narzędzie przeznaczone jest dla użytkownika od 5-go roku życia do późnej starości. Dostosowuje się ono do indywidualnych potrzeb i możliwości konkretnej osoby monitorując jej postępy na bieżąco. Ponadto narzędzie cechuje się atrakcyjną dla użytkownika grafiką.

Rekomendowana długość terapii prowadzonej z wykorzystaniem produktu to 24 sesje dzienne. Sesje powinny odbywać się 4 razy w tygodniu, a każda sesja trwać ok. 60 minut.

Program obejmuje 10 modułów. Każdy moduł zawiera gry bazowe, które poprzez automatyczne konfigurowanie dostosowywane są poziomem trudności do grupy wiekowej i deficytu, na który uskarża się pacjent.

Praca z programem możliwa jest w dwóch trybach: „dorosły” i „dziecko”. Grafika w wersji dla dorosłych jest odpowiednio dostosowana.

SENSOGIMNASTYKA MÓZGU – metoda kompleksowej pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, oparta na Integracji Sensorycznej, NeuroNauce oraz Ruchu.

Metoda 18 struktur wyrazowych opiera się na analizie sylabowo – głoskowej wyrazów w powiązaniu z ich budową literową. Nie uwzględnia struktury gramatycznej lub słowotwórczej wyrazów. Celem jest nauczenie automatycznego nazywania kształtów fonogramów (kombinacji liter) oraz rozwijanie zdolności umieszczania ich w słowie w odpowiedniej kolejności.  Plan graficzny (obraz, schemat), zgodny z zapisem ortograficznym, a nie dźwiękowy stanowi podstawę doboru wyrazów do ćwiczeń.
Elementem różnicującym wyrazy zamieszczone w ćwiczeniach poświęconych słowom o określonej strukturze są sylaby. W kolejnych etapach pracy zmienia się zarówno ich budowa, jak i liczby. Wyróżnienie sylaby stanowi podstawę proponowanej metody, tak samo ważną przy czytaniu i pisaniu. Sylabizowanie przy czytaniu prowadzi do jego płynności, eliminuje głoskowanie, gwarantuje poprawne czytanie całościowe. Wypowiadanie sylab w trakcie pisania zmniejsza prawdopodobieństwo popełniania błędów (w tym „gubienia” liter w wyrazach).
Praca metodą 18 struktur wyrazowych polega na praktycznym poznawaniu przez dzieci z trudnościami w kształtowaniu się umiejętności czytania i pisania różnorodnych wyrazów uporządkowanych w 18 zestawach ćwiczeń. Kolejność poznawania wyrazów podporządkowana została zasadzie stopniowania trudności, a więc przechodzenia od wyrazów najłatwiejszych do najtrudniejszych. Każdy zestaw ćwiczeń zawiera wyrazy o określonej budowie oraz wyrazy wcześniej poznane. Umiejętności czytania i pisania w tej metodzie ćwiczone są jednocześnie, na tym samym materiale słownym. Kształcenie umiejętności czytania i pisania w proponowanych ćwiczeniach opiera się również na jednoczesnym uaktywnieniu analizatorów: wzrokowego, słuchowego i kinestetyczno – ruchowego. Ucząc dziecko posługiwania się sylabą przy pisaniu – czytaniu, angażując jednocześnie trzy analizatory dążymy do wyrabiania coraz większej poprawności tych czynności.